W czwartkowe popołudnie 24 czerwca 2020 r. Seniorzy Dziennego Domu Seniora w Pniewach jak co roku na pniewskim jeziorze puszczali wianki. W tym roku ze względu na stan epidemii wyglądały inaczej, bez udziału zaproszonych zespołów śpiewaczych i obrzędu. Pomimo niesprzyjających okoliczności  Seniorzy  spotkali się nad jeziorem po to, by  tradycja puszczania wianków wpisana w kalendarz  Seniorów  była kultywowana i podtrzymywana. Wspólne pląsy i śpiewanie piosenek przy akompaniamencie akordeonowym Pana Jana Starosty poprzedziły obrzęd puszczania wianków z łodzi sterowanej przez Pana Franciszka.  

Panu Franciszkowi Szymkowiakowi serdecznie dziękujemy!  

Czwartkowe spotkanie 18 czerwca 2020r.  pn. „Piosenka na dobry humor” było okazją do wspólnego śpiewu piosenek. Wiadomo, że  sprawia ona  wszystkim wiele przyjemność, poprawia humor  i jest lekiem na wszystko. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez słuchania i nucenia ulubionej melodii. Było też okazją do wspólnych rozmów, spotkania się w gronie znajomych.

„Od rana mam dobry humor
Do przechodniów na ulicy śmieję się
I choćby deszcz z nieba lunął
To radości nie przesłoni żaden cień…”

W czwartkowe popołudnie 4 czerwca 2020r. przy pięknej słonecznej pogodzie w oazie zieleni spotkali się Seniorzy Dziennego Domu Seniora w Pniewach. Dla niektórych osób po długiej przerwie  było to pierwsze spotkanie. Przy kawie i herbacie toczyły się  niekończące   rozmowy na różne tematy minionego okresu  oraz chętnie uczestniczyli w przygotowanych konkursach i zabawach.

Zapraszamy na kolejne zajęcia i spotkania do Dziennego Domu Seniora.

Dzienny Dom Seniora w Pniewach małymi krokami wraca do „normalności”. Oferta zajęć jest różnorodna, każdy może skorzystać z proponowanych zajęć w sekcjach między innymi: plastycznej, teatralnej, muzycznej, ćwiczeń gimnastycznych.

Informujemy, że do odwołania Dzienny Dom Seniora na czas epidemii prowadzi działalność w oparciu o opracowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Pniewach  procedury w celu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w zakresie stosowania warunków sanitarnych. Zaakceptowane przez Powiatową  Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szamotułach.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach informuje, że z dniem 27 maja 2020r. Dzienny Dom Seniora wznawia swoją pracę.

Serdecznie zapraszamy Seniorów na zajęcia.

Informujemy, że zajęcia odbywać się będą w małych grupach z zachowaniem zasad bezpiecznej przestrzeni społecznej i obowiązujących wymogów sanitarnych.

 Dzienny Dom Seniora czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz.
od 10:00 do 17:00 i funkcjonować będzie w oparciu o opracowane procedury na czas epidemii. Nadmieniamy, że ww. procedury  obowiązywać będą od momentu  otwarcia do odwołania.

Po wznowieniu działalności uczestnicy na pierwszych spotkaniach zostaną zapoznani z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

 Osoby chętne do udziału w zajęciach prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny z pracownikami DDS pod nr 61 29 36 500 w celu potwierdzenia uczestnictwa.

Do zobaczenia !

Drodzy Seniorzy!

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ:

• uważaj na ogłoszenia dotyczące sprzedaży leków lub medykamentów,

• korzystaj tylko ze sprawdzonych portali zakupowych i aukcyjnych,

• bądź wyczulony przy zmianie haseł do bankowości elektronicznej,

• nie otwieraj linków z nieznanych stron internetowych,

• nie odpowiadaj na podejrzane SMS-y dotyczące epidemii czy przesyłek kurierskich,

• uważaj na umowy i zobowiązania finansowe zawierane przez internet,

• uważaj na nieprawdziwe informacje lub komunikaty (tzw. fake newsy),

• poszukując informacji, korzystaj z oficjalnych stron instytucji państwowych i samorządowych,

• pamiętaj, że Ministerstwo Zdrowia i inne służby nie zwracają się poprzez SMS lub e-mail z informacja o płatnych usługach,

• nie wpuszczaj do domu nieznanych osób (możesz żądać okazania dokumentów służbowych),

• uważaj na nową metodę oszustwa polegającą na wyłudzaniu pieniędzy na leczenie osoby bliskiej, np. chorej na COVID-19.

Drodzy Seniorzy!

Informujemy, że Dzienny Dom Seniora nadal jest nieczynny do odwołania, za utrudnienia bardzo serdecznie przepraszamy!

 

Mijają już dwa miesiące od ostatniego  wspólnego marcowego spotkania. Przez ten czas wiele się zmieniło, na dobre zagościła wiosna, wokół nas zrobiło się pięknie i kolorowo. Nasz ogród okalający budynek Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach   w marcu wyglądał  jeszcze smutno, drzewa bez pąków i kwiatów. Wraz z ciepłymi dniami i słońcem, którego w ostatnim czasie nie brakuje prezentuje się okazale, nabrał koloru i barw, drzewa zazieleniły się.  Ławki ustawione na trawniku zachęcają do odpoczynku i relaksu w pięknym otoczeniu.

„Ogród” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Gdy wio­sna za­świ­ta,
jest w ogro­dzie raz ciem­niej, raz ja­śniej.
Wciąż coś za­kwi­ta, prze­kwi­ta.
Wczo­raj kwi­tło moje ser­ce. Dziś ja­śmin.

Mamy nadzieję, że w krótce będzie możliwe wspólne spotkanie w oazie zieleni. Do tego czasu zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych zamieszczanych na stronach internetowych np. ABCsenior.com, kurnik.pl, senior.gov.pl oraz propozycje prostych ćwiczeń  na stronie  fizjoterapiaporusza.pl oraz na kanale Ministerstwa Zdrowia na youtube.com. gdzie  Krajowa Izba Fizjoterapeutów
i Ministerstwo Zdrowia wspólnie opracowali program profilaktyczny „Aktywny

Drodzy Seniorzy bądźcie aktywni rozwiązujcie krzyżówki, rebusy, sudoku, czytajcie książki, prasę. Tylko takie działania pozwolą  Wam zachować  sprawności i pogodę ducha, gdyż poprawiają nastrój, samopoczucie  i ogólną kondycję psychofizyczną .

Drodzy Seniorzy !!!

Informujemy Was, z ogromną przykrością że w związku z utrzymująca się sytuacją epidemiczną Dzienny Dom Seniora niestety nadal jest nieczynny do odwołania.

Jednocześnie  cieszymy się, że  większość z Was poważnie traktuje zalecenia Rządu i przebywa w domowej kwarantannie stosując się do podawanych komunikatów. Wszyscy razem musimy przejść przez ten trudny czas spowodowany epidemia COVID – 19, przestrzegać   zaleceń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby, jednym z czynników ograniczających jest niestety jest izolowanie się i ograniczenie wychodzenia z domu.

Wielu z Was  prowadziło przed pandemią aktywny tryb życia również za sprawą zajęć prowadzonych w naszym Domu, a zaprzestanie wychodzenia na świeże powietrze spowodowało znaczne zmniejszenie codziennego wysiłku fizycznego.

Proponujemy zatem abyście o tym nie zapominali i regularnie ćwiczyli, ponieważ aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i ograniczy ryzyko upadków. Propozycje prostych ćwiczeń znajdziecie na stronie  fizjoterapiaporusza.pl oraz na kanale Ministerstwa Zdrowia na youtube.com. gdzie  Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia wspólnie opracowali program profilaktyczny „Aktywny senior w domu” na czas pandemii COVID-19. Do każdego ćwiczenia pojawią się komentarze ekspertów odnośnie tempa oraz liczby powtórzeń do wykonania, a także zachowania właściwej postawy ciała.

Moi drodzy ćwiczcie także umysł rozwiązując krzyżówki, rebusy, sudoku, itp., czytajcie książki, prasę, korzystajcie z internetu. Tylko takie działania pozwolą  zachować sprawności i pogodę ducha, które poprawiają nastrój, samopoczucie i poprawią funkcje poznawcze.

Pamiętajcie o ćwiczeniach, aby w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej powrócić na zajęcia w Dziennym Domu Seniora. Czekamy na Was.

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia 

Bernadeta Markiewicz

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej 

oraz Ela Musiał i Agata Darmowska